Mutfak Temizliği

Anasayfa >Mutfak Temizliği

Mutfak Temizliği

Aradığınızı bulamadınız mı?

Bize ulaşarak hangi hizmetleri alabileceğinizi ücretsiz öğrenebilirsiniz.

detay-temizlik-brosur
mutfak-temizlgi

Mutfak temizliği bir insan için en yorucu uğraşlardan biridir. Üstelik yağlı mutfak dolabı temizliği ise tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Sağlıklı ve doğru mutfak temizliğinde her bir mutfak alanı ile mutfak araç gereçlerini özenle ayrı ayrı temizlemek gerekir. Bu yüzdendir ki temizliği belli aşamalara bölmek her zaman daha kolay olacaktır. Eğer bir de mutfağın en kirli noktalarını öğrendiyseniz temizlik sizin için vazgeçilmez olacaktır. Temiz olmayan mutfak kendi içerisinde birçok bakteri ve mikrop barındırır. Bu mikroplar daha sonra kullandığınız aletler ile yemeklere bulaşıp insan bünyesinde yer edinir. Bunun getireceği sağlık sorunlarını aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu yüzdendir ki mutfak temizliği ve düzeni son derece önemlidir.

 

Mutfak temizliği dediğimiz de ilk akla gelen yer ocak temizliğidir. Çünkü ocak, mutfağın aynası gibidir. Bu yüzden mutfak temizliği ve düzeni için ocaklar en önem verilmesi gereken noktalardır. Öncelikle ocağınız gazlı mı elektrikli mi? Elektrikli ise özenle üst düzeyler silinmeli. Ancak gazlı ise yemekleri tutan ayaklıkları ocak üzerinden kaldırın. Kaldırmanın ardından o ayakları, süngere bulaşık deterjanı dökerek yıkabilirsiniz. Yıkadıktan sonra 5-10 Dk kadar bekleyiniz. Ayaklar kururken aynı sünger üzerine az miktarda çamaşır suyu dökerek ocak üzerindeki kirleri alın. Tabi ki düğmeleri de unutmayın. Daha sonra yüzey temizleyici ile iyice temizledikten sonra ayakları tekrar ocak üzerine yerleştirebilirsiniz. Yalnız ayakların üzerinde yağ veya yağ birikintisi kalmadığından emin olunuz. Yağlı mutfak dolabı temizliği ile çok farklı yöntemler gerektirmektedir.

 

Mutfak temizliği dendiğinde mutfak dolapları bu temizlikte önemli roller oynar. Çünkü dolap içerisinde bardaklar, tencereler, çanaklar veya baharatlar daha bir şey bulunabiliyor. Bu yüzden mutfak dolaplarına ayrıca özen gösterilmesi gerekmektedir. Yağlı mutfak dolabı temizliği özellikle en çok zorlanan temizliklerin başında gelir. Bunun için küçük bir kova içerisine bulaşık deterjanı ile sirke dökün. Bunlar döküldükten sonra çok fazla olmayacak şekilde kova içerisine su koyun. Daha sonra bu yaptığınız karışımla mutfak dolaplarını silmeye başlayabilirsiniz. Bu temizlikte bez kullanımı daha iyi sonuçlar verecektir. Mutfak temizliği ve düzeni için dolapların parlak, temiz ve yağsız olmasına dikkat edin.

facebook instagram youtube mail-icon mobilephone-icon whatsapp-icon sabittelefon whatsapp-button whatsapp-button